První spuštění EET Online
Přihlašovací stránka
Přihlásíte se vaším certifikátem (koncovka *.p12) a heslem > při prvním přihlášení zahlásí, že certifikát u nás není registrován > vyplníte jméno a email > Pokračovat
Na email vám přijde ověřovací kód, který zadáte > Registrovat a tím registrace proběhne. Pak už se můžete přihlásit běžně opět pod certifikátem a heslem k certifikátu.
Pozor! již běží ostrý provoz EET, takže při zkoušení aplikace odesílejte reálné tržby v hotovosti nebo částku ve výši např. 1 Kč. Poté lze doklad stornovat novou účtenkou v hodnotě -1 Kč.
Videonávod pro registraci certifikátu a úvodní nastavení.
Ukázka pro plátce DPH
Úvodní nastavení
Nastavení hlavičky účtenky
Vyplňte údaje o provozovně: Název, Zda jste plátci DPH (v případě že ano, měl byste vidět na přecvakávacím prvku Yes), Adresu, platné DIČ (povinné, musí souhlasit se subjektem na nějž je vydán certifikát), IČ, ID provozovny (přidělené serverem FS - obvykle první provozovna č. 11; POZOR nejde o č.provozovny z Živn. nebo Fin. úřadu), ID pokladny (vaše interní číslo, např. 1), poznámka na účtenku (volitelný text). > Uložit
Produkty a služby
Tlačítkem "Přidat produkt nebo službu" vytvoříte novou položku číselníku > vyplňte Název, v případě že jste plátci DPH tak sazbu do kt. spadá.
Další pole jsou volitelná a nemusí se zadávat, ale pokud máte jednotnou cenu produktu, vyplňte cenu a měrnou jednotku a na účtenky už stačí zadávat množství, celková suma se sama dopočte.
Výběr EET nabízí možnost definovat, zda produkt spadá nebo ne do povinnosti EET. Pokud ano, nechte pole prázdné, pokud zatím nespadá, zvolte možnost "bez EET". Umožňuje to využít aplikaci i pro tisk účtenek za položky, které budou spadat do EET až v pozdějších fázích (např. prodej suvenýrů v hotelu - maloobchod). Lze využít pouze u dokladu, kde budou pouze produkty s vlastností „bez EET“ > nezobrazuje volba „Odeslat EET“ ale pouze Uložit účtenku a Tisk.
Pokud dáte produkt s vlastností „bez EET“ na účtenku, kde už jsou i jiné produkty spadající pod EET tak se odešle na server celá tržba za účtenku. Tyto 2 režimy nejde kombinovat na 1 účtence.
Prodej - odesílání tržby
Zobrazí se nová prázdná Účtenka > "Přidat položku" - vyberte z uloženého seznamu produktů v levé části > na klávesnici nebo myší zadáte částku tržby
Pokud chcete změnit množství produktu, klikněte na množství a zobrazí se modře podbarvená klávesnice pro zadání množství. Pro vkládání částky opět překlikněte na Cena.
V šedém boxu pod klávesnicí se zobrazí vybraný produkt. Nyní můžete vkládat další produkty tím, že u vybraného produktu kliknete na tlačítko (+), tím se produkt přidá do seznamu a můžete vybírat další ze seznamu. Když máte zadáno, zvolte tlačítko > Přidat položky >
tím se všechny zadané produkty načtou na účtenku > "Odeslat EET"
Pro editaci produktu ho lze ještě na účtence rozkliknout a dostat se do jeho detailu nebo ho odstranit.
Videonávod - přidání a odebrání položek z účtenky
Zobrazí se účtenka s kódy BKP a FIK (běžný provoz) nebo BKP a PKP (výpadek serveru FS) > Tisk nebo odeslání emailem (...)
> Pokračujte zadáním dalšího dokladu "Nová účtenka" nebo návratem na hlavní obrazovku - ikona aplikace
Storno účtenky
Nová účtenka > doplňkové menu (tlačítko s 3 tečkami) > Storno tržby > Vyberte doklad ke stornování > Odeslat EET
Neodeslaná tržba
Zde bude seznam neodeslaných tržeb v případě výpadku serveru FS.
Na účtenky bude přidělován náhradní kód PKP (344 znaků), místo online kódu FIK (39 znaků) a tržby odesíláte do 48 hodin od výpadku na server FS tlačítkem "Odeslat doklady".
Vystavené účtenky
Seznam vystavených dokladů, který můžete v horní části filtrovat datem (OD data - DO data).
Rozkliknutím vybraného dokladu ze seznamu ho můžete opětovně vytisknout nebo poslat emailem.
Filtrovaný seznam lze uložit a předat k účetnímu zpracování > tlačítko "Exportovat". Výstup v Excelu bude k dispozici v seznamu "Reporty" do 24 hod. Reporty se generují v nočních hodinách z důvodu optimalizace zatížení na datovém centru.
Reporty
V seznamu vidíte dostupné reporty a jejich status (čeká/ dokončeno). Pokud je dokončený, lze "Stáhnout report" v Excelové tabulce. Pokud nemáte MS Excel, můžete si zdarma nainstalovat program Excel Viewer pomocí odkazu na tlačítku "MS Excel".
Report obsahuje 3 záložky - seznam tržeb podle dokladů, podle produktů a součty za jednotlivé produkty a vybrané období.
Měny a kurzy
Pro vyčíslení účtenky i v jiné měně než Kč (CZK), lze použít tento kurzový lístek.
Lze přidat vlastní kurz k datu > tlačítko "Přidat měnu"
nebo "Načíst kurzy ČNB" k aktuálnímu dni. Příznak načítat kurzy lze zvolit v Nastavení hlavičky.
Poté na vytvářené účtence zvolíte doplňkové tlačítko (...) > Detail dokladu > Měna prodeje vyberete např. EUR > vyberete produkt a tržbu v cizí měně > Odeslat EET. Tržba se odesílá v Kč, ale na účtence je uvedena částka i v cizí měně a kurz přepočtu.
Oznámení EET
Dle zákona o ET vzniká poplatníkovi informační povinnost. Poplatník je povinen mít na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, umístěno informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné.
Zde je znění tohoto oznámení: Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Daňový portál
Odkaz na daňový portál EET (správa provozoven, certifikátů, přehled zaevidovaných tržeb).
Příští spuštění
Pro příští spuštění si dejte přihlašovací stránku aplikace do Oblíbených položek prohlížeče / na plochu jako zástupce / připněte na hl. panel Windows. Umístění certifikátu si bude prohlížeč pamatovat, zadáváte jen heslo.